czwartek, 26 listopada 2015

Zbrodnia w Kurdwanowie


30 maja 1937 roku taką wzmiankę podała Gazeta Wągrowiecka. Dziwnym trafem, trafiłem na osobę, której Babcia zapamiętała tą historię i była w stanie sprostować niektóre fakty:
Rzecz się miała faktycznie w majątku Łukasza Teofilaka, ale nie jego synowie dokonali mordu. Wdowiec Teofilak poślubił wdowę (podobno rodzina o tym nazwisku mieszka do dziś w Kurdwanowie, więc go nie podam) i to jej synowie obawiali się, że majątek zostanie w rękach Teodora, który pobierał nauki w Warszawie i przyjechał akurat pomóc ojcu w gospodarstwie. Po dokonaniu zbrodni usiłowali ucieczki, ale zostali zatrzymani przez policję...

środa, 25 listopada 2015

Dębówka - cmentarz ewangelicki

Znów wycieczka w zagubioną przeszłość. Cmentarz ewangelicki w Dębówce, w lato twierdza z krzewów niezdobyta, dziś odsłonił skryte mogiły. Podczas dzisiejszego wypadu, wraz z pracownikami sochaczewskiego muzeum dokonaliśmy małej dokumentacji cmentarzyka.

Zarys cmenatrza stanowi dość wyraźny niski wał, na planie prostokąta. W środku zachowanych jest conajmniej kilka nagrobków, natrafiliśmy też na dwie zachowane inskrypcje.  Krzyż drewniany, pokażnych rozmiarów stał zapewne na wprost niegdysiejszego wejścia.
Z dwóch bardzo wysokich smukłych pomników tablice z inskrypcjami wyparowały, prawdopodbnie były metalowe i powędrowały na skup.











niedziela, 15 listopada 2015

11 listopada

Kolejny 11 listopada za nami. Ograniczę się do wydarzeń na których byłem obecny.
Zacznijmy od plakatu, który promował obchody tak ważnego dla Polaków święta.


O 14 udałem się na wykład Jakuba Wojewody pt. "Sochaczew 1918". Na wykładzie przytoczona była relacja wyzwolenia miasta i rozbrojenia stacjonujących tu Niemców. To niezwykle ciekawe świadectwo ma się pojawić na stronie muzeum.
Następny punkt programu to nasza prezentacja. Piszę nasza, czyli StaregoSochaczewa.pl. "Sochaczewskie drogi do niepodległości" to zbiór zdjęć, obrazujących I Wojnę Światową, Legiony, Zniszczony Sochaczew, oraz pozostałe po dziś dzień mogiły z lat 1914-18, a także pomniki upamiętniające tamten okres. Prezentacja do obejrzenia pod linkiem. 



Ostatnią  atrakcją była rekonstrukcja wyzwolenia Sochaczewa na placu Kościuszki. Rozbrojono Niemców, stacjonujących w mieście. Następnie zdarto biało-czerwono-czarną flagę z masztu, odpruto z niej czarny pas i ponownie wciągnięto już naszą, biało czerwoną flagę. Poniżej kilka zdjęć z inscenizacji:

Członkowie grupy rekonstrukcyjnej już na placu.



Przygotowanie biało-czerwonej flagi do zawieszenia na maszcie.