Przez Roztropną przjeżdżałem z Anią 3 maja 2015 roku. W sumie oprócz tej mądrej nazwy, nie znalazłem nic szczególnego o tej wsi, oprócz faktu, że leży w gminie Nowa Sucha. Zrobiłem natomiast zdjęcie kapliczki, która jest o tyle ciekawa, że znajduje się na niej proste malowidło, nieznanego artysty ludowego, przedstawiające rolnika, który oderwał się od orki w polu, by pomodlić się przy przydrożnym krzyżu. Poniżej prośba:
"Boże błogosław rolników Gromady Roztropna i Jeżówka"
I data 1930...
Kapliczka jest pomalowana na niebiesko i żółto. Jeżeli ktoś myśli, że ich kolory są przypadkowe to jest w błędzie. Błękit w chrześcijaństwie jest uznawany za kolor Maryjny, dlatego większość kapliczek z Matką Boską ma taką właśnie barwę. Błękit kojarzy się także z niebem i jest symbolem granicy ludzkiego poznania, kolorem transcendentnym. Żółty to kolor słońca i złota, symbolizuje najwyższe wartości.
Nie wiem, czy ludzie odnawiający współcześnie kapliczki zdają sobie sprawę z tej symboliki, czy kierują się tradycją, że tak zazwyczaj malowano. Symbolika obecnie ma chyba mniejsze znaczenie, niż kiedyś, a na pewno ulega nieustannym zmianom... Jak wszystko.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Trzy grosze