czwartek, 16 czerwca 2016

2 Czerwiec "Wyprawa na cegły"

Nie wiem, czy jest dział historii, archeologii zajmujący się cegłami, często zastanawiałem się czego można się z nich dowiedzieć. Okazuje się, że student z politechniki Wrocławskiej opracował system szacowania wieku budynków na podstawie pomiarów rozmiarów cegieł. Ciekawe, choć moim zdaniem cegła może brać udział w budowie więcej jak jednego budynku i wykorzystana wtórnie, co jest udokumentowane w Sochaczewie, kiedy loklani Żydzi dostali cegły na budowę lokalnej synagogi ze... zburzonego kościoła. 
Kolega Łukasz, z którym przejechałem te kilkanaście kilometrów po okolicy zbiera cegły i interesuje się ich sygnaturami, uznałem że faktycznie, jest to dość ciekawa sprawa, a sygnatury na cegłach w okolicznych domach mogą być również interesującym źródłem informacji, np jakie działały w okolicy cegielnie, bo nie musiały być to wcale wielkie zakłady, które pozostawiłyby po sobie jakieś dokumenty. Trasa wiodła przez Kuznocin, Boryszew i Andrzejów Duranowski. Oto kilka ciekawostek z trasy.
Dokładne oględziny budynków nodkrywają ich ciekawostki nie tylko pod względem sygnatur na cegłach, ale tekże innych oznaczeń i drobnych detali architektonicznych. 

Obora w zrujnowanym gospodarstwie na Kuznocinie.


A na niej tabliczka z datą i inicjałami - 1928 P.I. 
Dom obok przystanku na Malesinie
Ten dom stał już bliżej Dachowej.
"Wujtowizna".
Błonie

  
Kolejna obórka, z ciekawym detalem architektonicznym w kształcie krzyża. Andrzejów Duranowski.









1 komentarz:

  1. :-) OJ, CHYBA STUDENT Z WROCŁAWIA PRZYPISAŁ SOBIE WIEDZĘ ZDOBYTĄ OD PROFESORÓW :-)
    rzeczywiście wiem obiektu można szacunkowo określić po rozmiarach cegły ale przecież nie tylko, także po strukturze cegły i po tym jak była wyrabiana ... czy ręcznie, tak zwana palcówka, czy też maszynowo, wiek określa się też i to w znacznej mierze, po zastosowanej do wiązania cegieł zaprawie. Badając można rozpoznać, która cegła jest wbudowana , czy z miejscowych materiałów wykonana , gdzie wypalana, prowadząc badania cegły można bardzo wiele się dowiedzieć o obiekcie.
    pozdrawiam miłośnika cegieł :-0

    OdpowiedzUsuń

Trzy grosze